Sakrament Małżeństwa
Narzeczeni planujący zawarcie małżeństwa powinni zgłosić się w Kancelarii Parafialnej najpóźniej 3 miesiące przed terminem ślubu i w celu spisania protokołu przedślubnego i ustalenia daty zawarcia sakramentu małżeństwa.
Przystępując do spisania protokołu przedślubnego powinni przedstawić następujące dokumenty:
– metryki chrztu nie starsze niż 6 miesiÄ™cy od daty wystawienia z adnotacjÄ… o przyjÄ™ciu sakramentu bierzmowania
– dowody osobiste
– zaÅ›wiadczenia z UrzÄ™du Stanu Cywilnego stwierdzajÄ…ce możliwość prawnÄ… zawarcia małżeÅ„stwa
– Å›wiadectwo z religii z ostatneij klasy szkoÅ‚y Å›redniej lub indeks z nauki religii w zakresie gimnazjum i szkoÅ‚y Å›redniej.
– w przypadku wczeÅ›niejszego zawarcia małżęństwa cywilnego w UrzÄ™dzie Stanu Cywilnego – odpis skrócony aktu zawarcia tego małżeÅ„stwa
Uprawnione do spisania protokołu przedślubnego i przygotowania narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa sa parafie stałego lub tymczasowego zamieszkania obojga narzeczonych. Zawarcie sakramentu małżeństwa w innych parafiach jest możliwe tylko po wypełnieniu tzw. licencji (po wcześniejszym wypełnieniu wszystkich powyższych warunków)
W okresie między spisaniem protokołu i zawarciem sakramentu małżeństwa narzeczeni powinni:
– uczestniczyć w kursie przedmałżeÅ„skim w wybranym oÅ›rodku
– odbyć trzy rozmowy w Katolickiej Poradii Å»ycia Rodzinnego
– duchowo przygotować siÄ™ przez spowiedź i KomuniÄ™ ÅšwiÄ™tÄ…
– jeżeli brak potwierdzenia ukoÅ„czenia katechezy w zakresie szkoÅ‚y Å›rediej lub zawodowej, uzupeÅ‚nić wiadomoÅ›ci religijne w sposób wskazany przez kapÅ‚ana
Gdyby ktoÅ› znaÅ‚ przeszkody, dla których zarzeczeni nie powinni godnie i ważnie zawierać sakramentalnego zwiÄ…zku małżeÅ„skiego, jest zobowiÄ…zany wyjawić je w kancelarii parafialnej proboszczowi lub ordynariuszowi miejsca – biskupowi (por. kan. 1066 i 1069 KPK)